خطاهای کالیبراسیون

پرزان صنعت توليد کننده ماشين آلات تعميرگاهی و دستگاههای بالانس صنعتي

در این مقاله درباره ی خطاهای کالیبراسیون با یکدیگر گفتگو خواهیم کرد . در فرآیندهای صنعتی، محاسبه کالیبراسیون ابزار باید با حداکثر دقت ممکن در آزمایشگاه کالیبراسیون انجام شود. این معیار دقت است که قابلیت اطمینان استفاده از تجهیزات را برای هدف مورد نظر اعطا می کند.

بنابراین، مقداری خطا در نتایج محاسبات کالیبراسیون وجود دارد و به آن حداکثر خطای مجاز می گویند . بیایید این مفهوم را بهتر درک کنیم؟

کالیبره کردن تجهیزات کنترلی چقدر مهم است؟

هنگام تهیه ابزار اندازه گیری، چه تراز، چه تراکم یا رطوبت، فقط نصب آنها در محلی که اندازه گیری انجام می شود کافی نیست. بلکه خرید تجهیزات با کیفیت نیاز است تا در دوام و عمر مفید آن هیچ مشکلی پیش نیاید.

سپس بسته به مدل تجهیزات، تعمیر و نگهداری، کالیبراسیون منظم باید در آزمایشگاه کالیبراسیون انجام شود تا از تکرارپذیری بالا و اعتماد نتایج اطمینان حاصل شود.

علاوه بر همه اینها، مهم است که بدانیم عمده ترین خرابی هایی که در ابزارهای کنترلی رخ می دهد، چیست تا در صورت شناسایی، بتوان نحوه عمل را دانست.

خطاهای کالیبراسیون تجهیزات

عمده‌ترین نقص‌هایی که متخصصان در کالیبراسیون ابزار اندازه‌گیری به آن اشاره می‌کنند عبارتند از:

عدم توجه به هنگام کالیبراسیون تجهیزات

عدم توجه یا حتی آماده سازی برخی از تکنسین ها می تواند مشکلات بسیار جدی را در هنگام کالیبراسیون یک ابزار کنترل ایجاد کند.

خطاهای اندازه گیری می تواند داده های نامشخصی ایجاد کند که منجر به آسیب به تجهیزات و کل فرآیند، تولید ضایعات مواد اولیه و حتی آسیب به محیط زیست شود.

فراموشی انجام یک تست کالیبراسیون مهم

در طول فرآیند کالیبراسیون در آزمایشگاه کالیبراسیون تجهیزات تحت چندین آزمایش قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که اندازه گیری به طور موثر، با تکرارپذیری بالا و بدون خرابی انجام می شود.

بنابراین، پیروی از یک چک لیست با تمام تست های صحیحی که باید انجام شود، مهم است. فراموش کردن یک آزمایش می تواند عواقب جدی در آینده داشته باشد، مانند غیرقابل اجرا کردن تجهیزات، زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که واقعاً برای استفاده در این فرآیند آماده است.

عدم وجود پارامترهای مقایسه

جنبه دیگری که می تواند بر کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری تأثیر بگذارد، عدم وجود پارامترهای مقایسه است. هر تجهیزات دارای پیش فرض های کارخانه‌ای می‌باشد، با این حال، این داده ها به تنهایی برای تضمین کالیبراسیون مؤثر کافی نیستند.

به همین دلیل مهم است که فاکتورهایی در طول عمر مفید تجهیزات داشته باشید، زیرا این گزارش‌ها حاوی اطلاعاتی در مورد کالیبراسیون‌های قبلی هستند که به مسئول کالیبراسیون در آزمایشگاه کالیبراسیون اجازه می‌دهد تا بتواند نتایج را بر اساس داده‌های دیگری به غیر از داده‌های موجود، تجزیه و تحلیل و مقایسه کند.

خطاهای کالیبراسیون تجهیزات

 

چگونه از خطاهای کالیبراسیون جلوگیری کنیم و از اندازه گیری های کارآمد اطمینان حاصل کنیم؟

برای جلوگیری از آسیب‌پذیری فرآیند شما از شکست اندازه‌گیری و هدر رفتن محصول و پول، راه‌هایی برای جلوگیری از خطاهای کالیبراسیون وجود دارد. در زیر ببینید چه کاری باید انجام دهید:

داشتن یک تیم فنی واجد شرایط

ممکن است کمی بدیهی به نظر برسد، اما اولین قدمی که باید برای جلوگیری از بروز خطا در فرآیند کالیبراسیون برداشته شود، داشتن یک تیم واجد شرایط برای انجام این نوع روش است. تیم فنی باید تمام دانش لازم برای کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری را داشته باشد.

چنین فرآیند مهمی هرگز نباید توسط یک فرد غیرمجاز انجام شود، در نهایت، فقط یک متخصص با آموزش و تجربه بالا می‌تواند تغییرات و سطوح تغییر تجهیزات اندازه‌گیری را به درستی بررسی کند.

خطاهای کالیبراسیون تجهیزات

یک برنامه کالیبراسیون ایجاد کنید | خطاهای کالیبراسیون

هنگامی که می خواهید مطمئن شوید همه چیز همانطور که باید پیش می رود، سازماندهی ضروری است. این نکته کلیدی است تا علاوه بر تضمین سازماندهی فرآیند تولید، از اتلاف و آسیب به محیط زیست و دارایی های شرکت جلوگیری شود.

با توجه به سطح پیچیدگی برخی از تجهیزات، اندازه گیری و کالیبراسیون دوره ای به دلیل استفاده مداوم از آنها ضروری است.

تجهیزات با استانداردهای فرکانس کالیبراسیون و نگهداری از پیش تعیین شده عموماً خارج از مخازن نصب می شوند و  نیاز به تعمیر و نگهداری ندارند، مگر اینکه تجهیزات مدرن باشند.

اما با توجه به فراوانی استفاده از تجهیزات مختلف در طول فرآیند، نیاز به ایجاد روشی هوشمند برای انجام کالیبراسیون های لازم وجود دارد.

در چنین مواردی ،بهتر است یک طرح کالیبراسیون را که حاوی داده هایی مانند کدام تجهیزات نیاز به کالیبره شدن دارند، آخرین کالیبراسیون آنها چه زمانی انجام شده است و تاریخ نگهداری بعدی که باید انجام شود چه زمانی خواهد بود، را در آزمایشگاه کالیبراسیون، طراحی کنید.

به این ترتیب تیم شما می تواند کل فرآیند تولید را بر اساس تاریخ ها سازماندهی کند تا در زمان مناسب متوقف شوند و نتایج تحت تاثیر قرار نگیرد.

خطاهای کالیبراسیون تجهیزات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *