آیا تا به حال در صنعت با واژه کالیبراسیون برخورده اید؟ آیا می دانید که مفهوم این واژه چیست؟در این مقاله از سایت پرزان صنعت، قصد داریم به بررسی اینکه آزمایشگاه کالیبراسیون چیست بپردازیم، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

کالیبراسیون چیست؟

در مفهوم ساده، کالیبراسیون یعنی اندازه گیری و صحت کارایی تجهیزات اندازه گیری، در تطابق با یک مرجعی که قبلا تایید شده باشد. با توجه به این نکته که دستیابی به نتایج برتر، از طریق انجام آزمایش و آزمون های مختلفی که بسیار دقیق و نیازمند به اندازه گیری صحیح هستند، صورت می گیرد و در این صورت فرآیند کالیبراسیون در تجهیزات آزمایشگاهی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد شد.

مرجع اندازه گیری کالیبراسیون چیست؟ | آزمایشگاه کالیبراسیون

توسط سنجش اندازه گیری دستگاه با مرجع همان تجهیز است. مرجع تجهیز یک دستگاه، معمولا ابزاری است که دقت اندازه گیری آن چند مرتبه دقیق تر از دستگاه تحت کالیبراسیون می باشد.

دستگاه های مرجع بالاتر به علت دقت بالایی که دارند قیمت بیشتری نیز دارند. این دستگاه ها بسیار حساس هستند و نگهداری از آن ها بسیار مشکل است. به همین دلیل تمام آزمایشگاه های کالیبراسیون ایران باید برای اطمینان از دقت نتایج باید تحت نظر سازمان تایید صلاحیت کشور باشند.

زمان مناسب برای انجام کالیبراسیون، چه زمانی است؟

عوامل بسیاری در تخمین حداقل زمان فواصل آزمایش کالیبراسیون نقش دارند که عبارتند از:

1.مدت زمان عمر دستگاه

2.نوع وسیله

3.پیشنهاد و توصیه کارخانه سازنده

4.طول زمان استفاده و تعدا دفعات استفاده از دستگاه

5.تغییر شرایط محیطی مانند دما، رطوبت و ارتعاشات

6.سوابق تعمیر و نگهدای دستگاه

7.روند داده های به دست آمده از روی سوابق کالیبراسیون قبلی

کالیبراسیون باید در چه مکانی انجام شود؟

می تواند در شرکت مورد نظر یا در محل استفاده از دستگاه مورد نظر باشد. از بین این گزینه پیشنهاد می کنیم که بهتر است دستگاه در محل مورد استفاده کالیبره شود تا عوامل محیطی مانند تغییر شرایط محیطی یا آسیب دستگاه درحمل و نقل، در صحت دستگاه تاثیری نداشته باشند و آزمایش و تست در استاندارد ترین شرایط انجام شود.

وضعیت کالیبراسیون چگونه است؟

پس از امام انجام کالیبراسیون، وضعیت کالیبراسیون ابزار باید مشخص شود. این موضوع به این معنی است که از یک راهی ابزارهایی که کالیبره شده اند را باید بتوانید مشخص کنید و برای این کار معمولا از برچسب های کالیبراسیون استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم که این برچسب ها با برچسب های توصیه های پیشنهادی برای ابزار مورد نظر متفاوت باشند. مواردی که باید در وضعیت کالیبراسیون مشخص شوند، عبارتند از:

1.محدودیت های کاربرد و استفاده از ابزار

2.تاریخ انجام کالیبراسیون بعدی

3.دقت و صحت واقعی هر ابزار

4.کالیبره بودن ابزار

نحوه انجام کالیبراسیون چگونه است؟

نحوه انجام کالیبراسیون تجهیزات بسته به نوع تجهیز متفاوت است و همگی دارای استاندارد بین المللی و یا دفاعی قابل ردیابی هستند.

به طور کلی نحوه انجام کالیبراسیون به دو نوع انجام می شود:

1.دستگاه مرجع مقایسه گر | آزمایشگاه کالیبراسیون

این دستگاه مانند دستگاه تحت کالیبراسیون همان پارامتر مد نظر را اندازه گیری می کند و عمل کالیبراسیون از اختلاف میزان هر دو دستگاه انجام می شود.

2.دستگاه مرجع تولید کننده

این دستگاه به گونه ای عمل می کند که یک پارامتر را به طور کاملا مشخص و دقیق تولید می کند و در مرحله بعدی دستگاهی که تحت کالیبراسیون ما است آن را اندازه گیری می کند و اختلاف بین این دو دستگاه میزان خطای دستگاه را نشان می دهد.

پرزان صنعت توليد کننده ماشين آلات تعميرگاهی و دستگاههای بالانس صنعتي

آزمایشگاه کالیبراسیون پرزان صنعت کردان

این آزمایشگاه  به منظور اطمینان از کیفیت بالای خدمات ارائه شده به مشتری در زمینه تجهیزات تعمیرگاهی از همان بدو تاسیس در محل کارخانه ایجاد گردید و با توجه به پياده سازی و حركت در جهت  الزامات ISO/IEC17025  اين آزمايشگاه مسير تكاملی خود را سير نمود و به عنوان شركتی مستقل به نام آزمايشگاه پرزان صنعت كردان در مورخه 21 /12/1389 در اداره كل ثبت شركتها و موسسات غير تجاری به ثبت رسيد و خلاصه اظهار نامه آن جهت اطلاع عموم در روزنامه های رسمی و كثير الانتشار ابرار آگهی شد.

اسكوپ كاری اين آزمايشگاه در زمينه ارائه خدمات كاليبراسيون انواع بالانس چرخ خودروهای سبك و سنگين ، ميزان فرمان خودروهای سبك و سنگين ، سوخت سنج خودروهای سبك ، شارژ گاز كولر خودروهای سبك و سنگين ، خط كش شاسی كش ( طول m 2.5 ) ، تست لاين خودروهای سبك و سنگين بنا نهاده شده وانجام خدمات کالیبراسیون برای گاز  Nox  به همراه خدمات دهی در دستگاه میزان فرمان برای زوایای  Casterنیز در اسکوپ کاری گنجانده شده است .

  نیروی انسانی شاغل در آزمایشگاه از میان پرسنل توانمند و آموزش ديده که در خطوط تولید به موازات فعالیت می کنند انتخاب شده است. تجهیزات مورد استفاده در آزمایشگاه مناسب برای فعالیتهای مرتبط (کالیبراسیون و کنترل تجهیزات  تعمیرگاهی) بوده و با توجه به برنامه های آينده جهت گسترش اسكوپ كاری خريد تجهيزات بیشتر برای آزمایشگاه در دستور كار قرار گرفته است.

در رابطه با ارائه خدمات كاليبراسيون نيز در حال حاضر انجام كاليبراسيون برای سوخت سنج و خط كش شاسی كش در محل آزمايشگاه و برای شارژ گاز كولر و ميزان فرمان و بالانس و تست لاين در محل مشتری انجام می پذيرد .

همچنین این آزمایشگاه در زمینه اسکوپ کاری  خود هم اکنون در حال ارائه خدمات کالیبراسیون به  نمایندگی های ایران خودرو، سایپا ، تویوتا، هیوندا، جیلیران، ماموت دیزل ، سایپا دیزل، گروه بهمن و مراکز معاینه فنی در سرتاسر کشور و . . .  میباشد بدین منظور اضافه شدن مشتریان جدید به این  فهرست از اهداف اصلی بوده و در چشم انداز این واحد ازمایشگاهی گنجانده شده است .

کلام پایانی

در این مطلب از وب سایت پرزان صنعت، به بررسی مفهوم کلی کالیبراسیون و جزئیات مرتبط با آن پرداختیم. شما مخاطبان عزیز می توانید برای اطلاع از نحوه معاینه فنی موتور سیکلت، معاینه سیار، شاسی کش، دستگاه شاسی کش، معاینه فنی خودروهای سواری، معاینه فنی خودروهای سنگین، تجهیزات معاینه فنی و تعمیرگاهی، بالانس صنعتی و آزمایشگاه کالیبراسیون با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید.

 

آدرس: کیلومتر 15 اتوبان کرج – قزوین ، جنب پل دوم کردان

 تلفکس: 4-44332663-021  

آزمایشگاه کالیبراسیون
آزمایشگاه کالیبراسیون